Πρωτοσέλιδο

Η EUROBANK EFG «ΕΠΕΝΔΥΕΙ» ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Αύξηση μεγέθους γραμματων Μείωση μεγέθους γραμματων Επαναφορά μεγέθους γραμματωνprint
Η Τράπεζα EurobankEFG βράβευσε τη Δευτέρα 7 Νοεμβρίου, στη Θεσσαλονίκη, τους αριστούχους μαθητές και μαθήτριες των Νομών Θεσσαλονίκης, Χαλκιδικής και Σερρών, καθώς και  δεκαέξι αριστούχους από τους Νομούς Δωδεκανήσου, Κυκλάδων, Χίου, Λέσβου και Σάμου που φοιτούν στα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο του προγράμματος χορηγιών «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία».
 
Το πρόγραμμα «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία» που καθιερώθηκε το 2003, πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και αποτελεί μία από τις σημαντικότερες χορηγικές πρωτοβουλίες του Ομίλου της Eurobank, που έχει επιλέξει να υποστηρίζει ενεργά τους τομείς της Παιδείας, του Πολιτισμού, του Αθλητισμού και του Περιβάλλοντος. Μέσω του Προγράμματος αυτού, έχουν βραβευθεί μέχρι σήμερα περισσότεροι από 10.000 αριστούχοι, από όλη την Ελλάδα.
 
Κύριος σκοπός του προγράμματος «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία» είναι η επιβράβευση της προσπάθειας των νέων για την κατάκτηση της γνώσης και η αναγνώριση των ικανών και των άξιων που αποτελούν προοπτική και εγγύηση για το μέλλον.
 
Στόχος της Eurobank είναι να αναδείξει μέσα από τη συμβολική επιβράβευση των καλύτερων, τη διαχρονική σημασία αξιών που εμπνέουν και συνοδεύουν τους νέους στην προσπάθεια διεκδίκησης ενός μέλλοντος με αξιώσεις και με διακριτό το στίγμα της δημιουργικότητας και της πρωτοπορίας.
 
Στο πλαίσιο του προγράμματος, το οποίο αφορά όλους τους μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Λυκείου, η Eurobank επιβραβεύει κάθε χρόνο τους αριστούχους αποφοίτους μαθητές με τον υψηλότερο γενικό βαθμό πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, σε κάθε ένα από τα 1.750 Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια της χώρας.  
 
Η επιβράβευση του κάθε αριστούχου συνοδεύεται από το χρηματικό ποσό των 1.000 ευρώ.
 
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο εκπρόσωπος της Μητρόπολης Θεσσαλονίκης, Αρχιμανδρίτης Πατέρας Παύλος Παπακωνσταντίνου, ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Σερρών και Νιγρίτης, Αρχιμανδρίτης Πατέρας Μακάριος, ο Βουλευτής Α΄ Θεσσαλονίκης Σταύρος Καλαφάτης, ο Αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλονίκης Απόστολος Τζιτζικώστας, ο εκπρόσωπος του Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας, Περιφερειακός Σύμβουλος Αλέξανδρος Θάνος, καθώς και άλλοι εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης.
 
Παρέστησαν επίσης, ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας Θεόδωρος Καρτσιώτης, η Προϊσταμένη Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας Ευαγγελία Ψυχογιού, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Σερρών Γεώργιος Μπουλάκης, ο Αναπληρωτής Προϊστάμενος Α’ Γραφείου της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης Μιχάλης Ανέστης, καθώς και πολλοί παράγοντες της οικονομικής και κοινωνικής ζωής του Νομού.
 
Πρώτος απηύθυνε χαιρετισμό, εκ μέρους του Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης, ο Αρχιμανδρίτης Πατέρας Παύλος Παπακωνσταντίνου, ο οποίος απευθυνόμενος στους αριστούχους ανέφερε ότι αποτελούν την ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον του τόπου, τους ευχήθηκε καλή πρόοδο και περισσότερες επιτυχίες, ενώ συνεχάρη και την διοίκηση της Eurobank για την πρωτοβουλία της που συνεχίζεται για ένατη χρονιά.  
 
Στην συνέχεια, το λόγο πήρε ο Βουλευτής Α΄ Θεσσαλονίκης Σταύρος Καλαφάτης, ο οποίος τόνισε τη σημασία του Προγράμματος της Τράπεζας σε αυτή την τόσο κρίσιμη εποχή για τον τόπο, σημειώνοντας επίσης ότι εκείνοι που επέλεξαν τον δύσκολο δρόμο της αριστείας είναι και αυτοί που θα μας οδηγήσουν στην κορυφή.
 
Από την πλευρά του ο Αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλονίκης Απόστολος Τζιτζικώστας εξέφρασε τα θερμά του συγχαρητήρια στους αριστεύσαντες για τον κόπο, τις θυσίες και την προσπάθεια που κατέβαλλαν αλλά και στους γονείς τους για την στήριξη που προσέφεραν στα παιδιά τους, ενώ για την πρωτοβουλία της Eurobank σχολίασε ότι αποτελεί μήνυμα προς όλη την κοινωνία για προσήλωση στο στόχο ύστερα από επίμονους αγώνες.
 
Ο Περιφερειακός Σύμβουλος Αλέξανδρος Θάνος, μιλώντας εκ μέρους Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας, συνεχάρη την Τράπεζα για την πρωτοβουλία της γιατί «αποδεικνύει ότι βρίσκεται στο πλευρό των νέων αριστούχων» σημειώνοντας ότι στη σημερινή συγκυρία αυτοί θα βρεθούν στην «πρώτη γραμμή», ενώ δεν παρέλειψε να επαινέσει και τους γονείς για την δική τους συμβολή.
 
Τέλος, ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας Θεόδωρος Καρτσιώτης ανέφερε ότι η βράβευση των αριστούχων είναι πολύ σημαντική γιατί εκτός των άλλων έχει και συμβολική σημασία για τους νέους, τους οποίους δεν πρέπει, όπως είπε, να καταδικάζουμε στη μετριότητα και εξέφρασε την ικανοποίησή του γιατί το Πρόγραμμα της Τράπεζας αναπληρώνει το κενό της Πολιτείας.
 
Χαιρετισμό απέστειλαν, οι Βουλευτές Α’ και Β’ Θεσσαλονίκης Γιάννης Ιωαννίδης και Γεώργιος Αρβανιτίδης αντίστοιχα, καθώς και ο Βουλευτής Χαλκιδικής Γεώργιος Βαγιωνάς, συγχαίροντας τους αριστούχους και τις οικογένειές τους καθώς και την Eurobank για την πρωτοβουλία της.
 
Τιμητικές πλακέτες απενεμήθησαν στα σχολεία απ’ όπου αποφοίτησε ο αριστούχος μαθητής με τον ανώτερο Γενικό Βαθμό Πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση του κάθε Νομού. Συγκεκριμένα, στο Νομό Θεσσαλονίκης στο 14ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης, το οποίο βραβεύθηκε για τον αριστούχο μαθητή Νικόλαο Φυτανίδη, καθώς και στο 3ο Γενικό Λύκειο Ευόσμου για την αριστούχο μαθήτρια Σοφία – Δανάη Χρηστίδου, στο Νομό Χαλκιδικής, στο Γενικό Λύκειο Πολυγύρου για την Ευθυμία Τοτικίδου, στο Νομό Σερρών, στο 2ο Γενικό Λύκειο Σερρών, για τον Κωνσταντίνο Καπρινιώτη και τον Απόστολο Μανωλόπουλο, στο Νομό Λέσβου, στο 5ο Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης για τον Ευστράτιο Καραμανώλη,καθώς και στο ΝομόΣάμου στο Γενικό "Πυθαγόρειο" Λύκειο Σάμου για τον ΓεώργιοΣπάγο.
 
Τέλος, στην ομιλία του, ο Γενικός Διευθυντής Eurobank EFG και Επικεφαλής Δικτύου Καταστημάτων, κ. Μιχάλης Βλασταράκης τόνισε ότι «Μια σύγχρονη Παιδεία, μια αποτελεσματική εκπαιδευτική διαδικασία, αποτελούν αναμφίβολα στόχο εθνικής σημασίας και την μεγαλύτερη πρόκληση και επένδυση για το μέλλον. Αυτή η Παιδεία είναι δικαίωμα για τους νέους και υποχρέωση όλων μας. Σε μια τέτοια προσπάθεια ο τραπεζικός μας Όμιλος, νοιώθει χρέος να δηλώνει δημιουργικά «παρών». Με τον τρόπο αυτό αισθανόμαστε ότι έχουμε, και θα συνεχίσουμε να έχουμε, μια θετική και ουσιαστική κοινωνική συνεισφορά, και επιστρέφουμε στην κοινωνία, με τρόπο εποικοδομητικό και δημιουργικό, ένα μέρος του οικονομικού αποτελέσματος που επιτυγχάνουμε, μέσα από την επιχειρηματική μας δραστηριότητα. Το «παρών» αυτό, στο μέτρο του δυνατού, το δίνουμε μέσα από την προσπάθειά μας να υποστηρίζουμε χορηγικά τομείς όπου εκδηλώνονται οι πιο ζωτικές δυνάμεις της κοινωνίας όπως η Παιδεία, ο Πολιτισμός, ο Αθλητισμός και το Περιβάλλον».
 
Τα βραβεία της Τράπεζας Eurobank EFG για τους Νομούς Θεσσαλονίκης, Χαλκιδικής και Σερρών, καθώς και των Νομών Δωδεκανήσου, Κυκλάδων, Χίου, Λέσβου και Σάμου, έλαβαν οι εξής:
 
  1. Αθανασιάδης Νικόλαος από το Γενικό Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης
  2. Ακρίβος Κωνσταντίνος από το 1o Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο Επανομής
  3. Αλεξανδρίδης Βασίλειος από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Αγίου Γεωργίου
  4. Αλεξανίδου Ειρήνη από το 1ο Γενικό Λύκειο Μενεμένης
  5. Αμοιράνη Αγάπη από το 1ο Γενικό Λύκειο Εχεδώρου (Σίνδου)
  6. Αναγνωστίδης Ζαφείριος από το 1o Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο Σερρών
  7. Αντωνίου Ζαρίφεισσα από το 6o Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  8. Άουτ - Τσαλίκη Βαρβάρα από το Γενικό Λύκειο Ασσήρου
  9. Αφεντουλίδου - Αλμπάνη Κωνσταντίνα από το 1ο Γενικό Λύκειο Αγίου Αθανασίου
  10. Βαγιωνάς Αλέξανδρος- Παντελής από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο "Απόστολος Παύλος"
  11. Βαμβακάς Οδυσσέας από το 11ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  12. Βάρδα Βασιλική από το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς
  13. Βεργιόγλου Βασίλειος από το Γενικό Λύκειο Νέου Σκοπού
  14. Βερρή Μαρία από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Άγρας
  15. Βλάχου Αναστασία από το 2ο Γενικό Λύκειο Συκεών
  16. Βλάχου Μαρία από το 1ο Γενικό Λύκειο Πανοράματος
  17. Βογιατζής Νικόλαος από το 3ο Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης
  18. Βουλγαρίδου Μαγδαληνή από το 12ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  19. Γαλεγαλίδου Μαριάνα από το 1ο Γενικό Λύκειο Σταυρούπολης
  20. Γεωργιάδου Σοφία από το Γενικό Λύκειο Γερμανικής Σχολής Θεσσαλονίκης
  21. Γιαπουδζή Δέσποινα από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής
  22. Γιαταγαντζίδης Οδυσσέας από το Γενικό Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Μακεδονίας
  23. Γκατζή Άννα από το 23ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  24. Γκολφινοπούλου Ελένη από το 13ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  25. Γκουλέτσος Δημήτριος από το 8ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  26. Γούσιου Δανάη από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο "Ελληνικού Κολλεγίου" Θεσσαλονίκης
  27. Γρένδα Γεωργία από το 1ο Γενικό Λύκειο Αμπελοκήπων
  28. Δαλακούρας Βασίλειος από το 4ο Γενικό Λύκειο Σερρών
  29. Δεληθανάση Άννα από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Νέου Μαρμαρά
  30. Διακολαμπριανού Αρμονία από το Γενικό Λύκειο Σορωνής
  31. Διαμαντόπουλος Φραγκίσκος από το 5ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  32. Δρακωνάκης             Χρυσοβαλάντης από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο "Φρυγανιώτη"
  33. Ελευθεριάδου Μαρία από το 1ο Γενικό Εσπερινό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  34. Ελευθεριάδου Ευαγγελία από το Γενικό Λύκειο Σιδηροκάστρου
  35. Εξάρχου Κυριακή από το 31ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  36. Ζαΐρης Μιχάλης από το 1ο Γενικό Λύκειο Καλύμνου
  37. Ζαφειρίδου Αικατερίνη από το 20ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  38. Ζιάκα Μαγδαληνή από το 24ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  39. Ζουμπούλη Γαρυφαλιά από το 4ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  40. Ζωίδου Σοφία από το Γενικό Λύκειο Κάτω Ποροΐων
  41. Θεοδωρίδου Μαρία από το 18ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  42. Θεολόγη Στυλιανή από το 1ο Γενικό Λύκειο Χορτιάτη
  43. Ιακωβίδης Ισίδωρος από το 3o Γενικό Λύκειο Εχεδώρου (Καλοχώρι )
  44. Ιωαννίδου Παναγιώτα από το 2ο Γενικό Λύκειο Ελευθέριου Κορδελιού
  45. Ιωαννίδου Στέλλα από το 1ο Γενικό Λύκειο Ελευθέριου Κορδελιού
  46. Ιωαννίδου Γεσθημανή από το Γενικό Λύκειο Ηράκλειας
  47. Καζαντζίδη Κυριακή από το            Γενικό Λύκειο Χαλάστρας
  48. Καϊτζής Ανδρέας από το Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο Ευόσμου 
  49. Κακαλέτσης Σωτήριος από το 1ο Γενικό Λύκειο Σερρών
  50. Καλαφάτη Ευαγγελία από το Γενικό Λύκειο Μαδύτου
  51. Κανταρά Θάλεια από το 2ο Γενικό Λύκειο Ωραιοκάστρου
  52. Καπανίδης Κωνσταντίνος – Τηλέμαχος από το 1ο Γενικό Λύκειο Αμερικανικού Κολλεγίου "Ανατόλια"
  53. Καπρινιώτης Κωνσταντίνος από το 2ο Γενικό Λύκειο Σερρών
  54. Καραδήμου Αγγελική από το Γενικό Λύκειο Μαραθοκάμπου
  55. Καραμανίδης Δημήτριος από το Γενικό Αριστοτέλειο Λύκειο Ιερισσού
  56. Καραμανώλης Ευστράτιος από το 5ο Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης
  57. Κεραμίδας Αρσένιος από το 1ο Γενικό Λύκειο Πυλαίας
  58. Κισσούδη Καλλιόπη            από το 19ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  59. Κλούρα Χριστίνα από το 7ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς
  60. Κολοκούρη Χρύσα από το 2ο Γενικό Λύκειο Θερμαϊκού
  61. Κοτόρου Πετράντα από το 2ο Γενικό Λύκειο Καλύμνου
  62. Κουγιούλης Δημήτριος από το 2ο Γενικό Λύκειο Χίου
  63. Κουκέλλη Χριστίνα από το 4o Γενικό Λύκειο Μυτιλήνης
  64. Κουνενιδάκη Νικολέτα από το 9ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  65. Κουρτίδου Χριστοδούλα από το Γενικό Λύκειο Ροδολίβους
  66. Κούσιας Νικόλαος από το 1ο Γενικό Λύκειο Κω "Ιπποκράτειο"
  67. Κουτσή Μαρία από το Γενικό Λύκειο Πεντάπολης
  68. Κυρομίτη Ελένη από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Ορμυλίας
  69. Κύρου            Δημήτριος από το 1ο Γενικό Λύκειο Τριανδρίας
  70. Κώστογλου Ευστρατία από το Γενικό Λύκειο Πέτρας
  71. Κωτάκη Μαρία από το Γενικό Λύκειο Αρναίας
  72. Λάγγαρη Αλεξάνδρα-Ουρανία από το 3ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς
  73. Λαζάρου Αναστάσιος από το Γενικό Λύκειο Μυγδονίας
  74. Λαζοπούλου Σοφία από το 2ο Γενικό Λύκειο Συκεών
  75. Λέκκας Σωτήριος από το Γενικό Λύκειο Πρώτης
  76. Λευκόπουλος Βασίλειος από το 15ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  77. Λιθαρή Χριστίνα από το Γενικό Μουσικό Λύκειο Σερρών
  78. Μαγουνάκη Αικατερίνη από το Γενικό Λύκειο Ρεντίνας
  79. Μακροθανάσης Γεώργιος από το Γενικό Μουσικό Λύκειο Λέσβου
  80. Μαλέας Γεώργιος από το 30ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  81. Μανώλα Αικατερίνη από το Γενικό Λύκειο Κασσάνδρας
  82. Μανωλόπουλος Απόστολος από το 2ο Γενικό Λύκειο Σερρών
  83. Μαργαρίτη Αθανασία από το Γενικό Λύκειο Βυρώνειας
  84. Μαρτζιβάνου             Ειρήνη-Χρυσοβαλάντου από το 1ο Γενικό Λύκειο Συκεών
  85. Μαστραλέξη Παναγιώτα από το Γενικό Λύκειο Νέας Τρίγλιας
  86. Ματενόγλου Σοφία από το Γενικό Λύκειο Νέας Ζίχνης
  87. Μελίσση Παναγιώτα από το Γενικό Λύκειο Συκιάς
  88. Μέμτσα Βασιλική από το Γενικό Λύκειο Επανομής
  89. Μητούδη Κυριακή από το 16ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  90. Μιχαηλίδου Σταματία από το 2ο Γενικό Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  91. Μουράτι Έλια από το Γενικό Λύκειο Λαγκαδά
  92. Μουρτζάκη Νικολέτα από το 1ο Γενικό Λύκειο Πολίχνης
  93. Μπαζδάνη Μαρία από το 3ο Γενικό Λύκειο Σερρών
  94. Μπαϊκούση Σταυρούλα - Ελένη από το 3ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  95. Μπάκας Δημήτριος από το 2ο Γενικό Λύκειο Αγίου Αθανασίου
  96. Μπίτσης Γεώργιος από το 7ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
  97. Μπούλμπου Αρίστη από το Γενικό Λύκειο Μουδανιών
  98. Μωυσιάδου Σταυρούλα - Μαρία από το 1ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς
  99. Νάϊντος Βασίλειος από το 27ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
100.   Ναρέ Χρυσάνθη από το Γενικό Λύκειο Σοχού
101.   Νούλη Θεοδώρα Αναστασία από το 2ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
102.   Νταγγίνης Μιχαήλ από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο "Αριστοτελείου Κολλεγίου" Θεσσαλονίκης
103.   Ντόντση Αικατερίνηαπό το 28ο Γενικό Λύκειο Άνω Τούμπας
104.   Παξιμαδάκη Ελένη  από το 6ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς
105.   Παπαγγέλου Άννα από το 2ο Γενικό Λύκειο Χορτιάτη
106.   Παπαδημητρίου Νικόλαος από το 2ο Γενικό Λύκειο Ρόδου
107.   Παπάζογλου             Ιωάννα από το Γενικό Λύκειο Αξιού (Κύμινα)
108.   Παπανδρέου Στυλιανός από το 1ο Γενικό Λύκειο "Μαντουλίδη"
109.   Παπασπυροπούλου            Σοφία από το 2ο Γενικό Λύκειο Αμερικανικού Κολλεγίου "Ανατόλια"
110.   Παπατζέλου Ιωάννα από το 2ο Γενικό Λύκειο Νεάπολης
111.   Παππά Δήμητρα – Δανάη από το Γενικό Λύκειο Νάουσας Πάρου
112.   Πασχαλίδης Παναγιώτης από το Γενικό Λύκειο Μίκρας
113.   Πασχαλίδου Ευφροσύνη από το 21ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
114.   Πατσιαλής Γεώργιος από το 1ο Γενικό Λύκειο Πεύκων
115.   Πάχτα             Αθηνά από το 4ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς
116.   Πεκερίδης Παναγιώτης από το 2ο Γενικό Λύκειο Κουφαλίων
117.   Πελεκανίδης Αντώνιος από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο "Βασιλειάδη"
118.   Πήχας Αλέξανδρος από το Γενικό Λύκειο Απερίου Καρπάθου
119.   Πιντή Ανθή από το Γενικό Λύκειο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου
120.   Πλατανίτης Αχιλλέας από το 2ο Γενικό Λύκειο Χαλκηδόνας
121.   Πλιάτσκας -Στυλιανίδης Χρήστος από το Γενικό Λύκειο Νέας Μηχανιώνας
122.   Ποτόγλου Κωνσταντίνος από το Γενικό Λύκειο Μαυροθάλασσας
123.   Ραμαδάνη Ιωάννα από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Σημάντρων
124.   Ρήγος Αθανάσιος από το 5ο Γενικό Λύκειο Καλαμαριάς
125.   Σαββουλίδου Δήμητρα από το 3ο Γενικό Λύκειο Πολίχνης
126.   Σαμαράς Αθανάσιος από το 1ο Γενικό Λύκειο Αμερικανικού Κολλεγίου "Ανατόλια"
127.   Σαραμάντου Κυριακή από το Γενικό Λύκειο Καλλιθέας
128.   Σαρρή Βασιλική από το 2ο Γενικό Λύκειο Θέρμης
129.   Σεντονά Μαρία από το 3ο Γενικό Λύκειο Σταυρούπολης
130.   Σιδηρόπουλος Αντώνιος από το 1ο Γενικό Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης "Μανώλης Ανδρόνικος"
131.   Σιδηρόπουλος Αθανάσιος από το Γενικό Λύκειο Κορώνειας
132.   Σιούμης Φίλιππος από το 2ο Γενικό Λύκειο Πολίχνης
133.   Σισμανίδη Ελισάβετ             από το 3ο Γενικό Λύκειο Χορτιάτη
134.   Σιώπη Μαρία από το 3ο Γενικό Λύκειο Αμπελοκήπων
135.   Σουμπρί Δήμητρα από το 1ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
136.   Σπάγος Γεώργιος από το Γενικό "Πυθαγόρειο" Λύκειο Σάμου
137.   Σπανός Κωνσταντίνος από το 4ο Γενικό Λύκειο Σταυρούπολης
138.   Σταφυλίδης Χρήστος από το 1ο Γενικό Λύκειο Χαλκηδόνας
139.   Στοϊμενίδη Δέσποινα από το 2ο Γενικό Εσπερινό Λύκειο Θεσσαλονίκης
140.   Στρουθοπούλου Βασιλική από το 5ο Γενικό Λύκειο Σερρών
141.   Συμεωνίδου Ελισσάβετ από το 2ο Γενικό Λύκειο Αμπελοκήπων
142.   Συσκάκη Μαρία από το Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης
143.   Τάρας Νικόλαος από το 2ο Γενικό Λύκειο Πυλαίας
144.   Τοτικίδου Ευθυμία από το Γενικό Λύκειο Πολυγύρου
145.   Τουρπεσλής Πολυχρόνης από το Γενικό Λύκειο Στρυμονικού
146.   Τραϊανού Ευθαλία από το Γενικό Εσπερινό Λύκειο Αμπελοκήπων
147.   Τρέμμας Διονύσιος από τις Λυκειακές Τάξεις Μουσικού Λυκείου Θεσσαλονίκης
148.   Τριανταφύλλου Σταύρος από το Ελληνογαλλικό Κολέγιο "Δελασάλ"
149.   Τσαραμπουλίδου Ελένη από το 1ο Γενικό Λύκειο Ωραιοκάστρου
150.   Τσιαντής Βασίλειος από το 1ο Γενικό Λύκειο Θέρμης
151.   Τσιολάκη Ελένη από το Γενικό Λύκειο Αλιστράτης
152.   Τσιούγκος Aνδρέας από το 1ο Γενικό Λύκειο Ευόσμου
153.   Τσιπλάκη Ελένη από το Γενικό Λύκειο Σκουτάρεως
154.   Τσόγια Αθανασία από το 1ο Γενικό Λύκειο Νεάπολης
155.   Τσολάκη Ιωάννα από το 1ο Γενικό Λύκειο Βασιλικών
156.   Φάκα Ελένη από το 1ο Γενικό Λύκειο Κουφαλίων
157.   Φαρμάκη Άννα από το 17ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
158.   Φιδάνης Μάριος από το Γενικό Λύκειο Καλλινδοίων
159.   Φιλίππου Ιωάννα από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο "Καλαμαρί"
160.   Φυτανίδης Νικόλαος            από το 14ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης
161.   Φωτιάδης Κωνσταντίνος από το Αριστοτέλειο Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο Σερρών
162.   Φωτιάδης Άρης-Χαράλαμπος από το 2ο Γενικό Λύκειο "Μαντουλίδη"
163.   Φωτίου Δημήτριος από το 2ο Γενικό Λύκειο Ευόσμου
164.   Χαρίση Όλγα από το 2ο Γενικό Λύκειο Εχεδώρου
165.   Χατζηγιάννη Δέσποινα από το Γενικό Λύκειο Νιγρίτας
166.   Χατζηπαπαδόπουλος Αναστάσιος από το Ιδιωτικό Επαγγελματικό Λύκειο Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής
167.   Χρηστίδου Σοφία – Δανάη από το 3ο Γενικό Λύκειο Ευόσμου
168.   Χρίστογλου Παύλος από το 1ο Γενικό Λύκειο Θερμαϊκού


Newsletter

Σαν σήμερα...

1891 | 

Σε αντικατάσταση ενός εκ των δύο εξαρχικών Μητροπολιτών Θεσσαλονίκης Σωφρόνιου και Σερβίων - Κοζάνης Κωνσταντίνου που ασχολούνταν με την διευθέτηση του Κοινοτικού ζητήματος της πόλης ορίστηκε ο Μητροπολίτης Προύσης Ναθαναήλ ο οποίος είχε διατελέσει προηγουμένως Μητροπολίτης Σερρών κατά τα έτη 1879 - 1886 και απολάμβανε από τους Σερραίους μεγάλο σεβασμό και υπόληψη. Ο διορισμός και η άφιξή του χαροποίησε όλους τους Σερραίους και συνετέλεσε στην επίλυση του χρονίζοντος Κοινοτικού και Μητροπολιτικού ζητήματος και προπάντων στον κατευνασμό των πνευμάτων.

1931 | 

Στο «Κρόνιον» άρχισε τις παραστάσεις της η οπερέτα - επιθεώρηση Αρντάνωφ - Φιλοδόφου - Τρίχα, με την οποία και έκλεισε εκείνη η χρονιά.

1934 | 

Στο «Πάνθεον» παιζόταν η ταινία «Φρα-Διάβολο» με τους Χοντρό-Λιγνό και στο «Κρόνιον» ο «Καζανόβας» με τον Ιβάν Μοσζούκιν.

1981 | 

Στην αίθουσα της «Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών Θεσσαλονίκης» η Μουσική Εταιρεία Β. Ελλάδος βράβευσε τον Χρήστο Σταματίου για τη μακρόχρονη μουσική του προσφορά, με το αργυρό μετάλλιο και δίπλωμα της Εταιρείας.
Ιστορικό ημερολόγιο των Σερρών
Επιμέλεια: Σ. Π. Αραμπατζής
(δημοσιογράφος ΕΡΑ Σερρών)

Τα πιο διαβασμένα

Τις τελευταίες 7 ημέρες