ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ. 1-0 ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΣΑΠΩΝ.

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη πέτυχε σήμερα ο Απόλλωνας που επιβλήθηκε της Ελπίδας Σαπών με 1-0.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε το παιχνίδι ξέροντας ότι απέναντί του έχει μια ομάδα που ξέρει να κυκλοφορεί καλά την μπάλα αλλά και να βγαίνει σε οργανωμένες αντεπιθέσεις. Διάλεξε να πάει σε ένα παιχνίδι υπομονής κυκλοφορώντας την σωστά την μπάλα και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αδυναμίες της αντίπαλης άμυνας. Το πρώτο ημίχρονο κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, με ένα σουτ του Πασχάλη έξω από την μεγάλη περιοχή να μην ανησυχεί τον Γιαννακίδη. Ούτε ο Απόλλωνας όμως κατάφερνε φτάσει μπροστά στην εστία του Νταφόπουλου , έχοντας όμως σε αρκετές περιπτώσεις τις προϋποθέσεις, με αρκετές κάθετες μπαλιές να σταματάνε πάνω στην αμυντική τετράδα των φιλοξενούμενων.Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους είχαμε στο 34΄ όταν σε κόρνερ του Τσομαχασβίλι, ο Κούτλας πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Γκούμα να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 40΄ μια κάθετη πάσα βγήκε μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Τζαμπέγια, ο οποίος με περίτεχνη ενέργεια απέφυγε έναν αντίπαλο του,πέρασε κάθετη πάσα στον Γούλα που πρόλαβε τον Νταφόπουλο για να ανοίξει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελπίς ξεκίνησε δυναμικά και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει το παιχνίδι αλλά ο Γιαννακίδης έδειξε τα αντανακλαστικά του και σε εξ επαφής σουτ του Βάσκου κράτησε το μηδέν για την εστία του Απόλλωνα. Αυτή ήταν η πιο κλασική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους που μετά το 60΄ επήλθε κόπωση στους παίκτες της και μετά από αυτό το σημείο προσπαθούσαν να απειλήσουν με μακρινά γεμίσματα.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι πατούσαν πιο καλά και αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια θα είχαν πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Νταφόπουλος έπεσε στην γωνία του και έδιωξε ένα πολύ ωραίο σου του Καρυοφύλλη στο 37΄  ενώ πέντε λεπτά πριν πλασέ του Χατζάκου βρήκε πάνω στον Σιδηρόπουλο πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε γκολ του Γαϊδαρτζή με τον διαιτητή να καταλογίζει επιθετικό φάουλ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Νίκος Καραμπετάκης): Γιαννακίδης, Παπαδόπουλος (46΄ Τσαταλπασίδης), Τσομαχασβίλι, Γκούμαςν Νικολαΐδης, Γούλας, Κούτλας (74΄ Καρυοφύλλης), Σοφιανός (59΄ Χατζάκος), Λαδόπουλος (59΄ Γαϊδαρτζής), Τζαμπέγια (88΄ Τριανταφύλλου).

ΕΛΠΙΣ ΣΑΠΩΝ ( Χαριτόπουλος): Νταφόπουλος, Τζωρτζάκης, Τσορτανίδης, Σιδηρόπουλος, Καλογρανάς, Φούντας, Πασχάλης (63΄ Ευαγγέλου), Τριαντόπουλος, Βάσκος, Τοπάλι (46΄ Μπόζης), Ρομπέρ(73΄ Βελιβασάκης).