ΑΘΛΗΤΙΚΑ

O Πανσερραϊκός επικράτησε εκτός έδρας με 4-1 του Α.Ο Καβάλας

Ακόμη μία φιλική νίκη πήρε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας με 4-1 του Α.Ο Καβάλας. Η ομάδα μας ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και έφτασε στην άνετη επικράτηση, κόντρα σε μία ομάδα που αναμένεται να πρωταγωνιστήσει τη νέα σεζόν στην Γ΄ Εθνική

Στο γήπεδο των Αμισιανών, όπου και διεξήχθη ο αγώνας, οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου άργησαν να προσαρμοστούν στις ιδιαιτερότητες του αγωνιστικού χώρου. Αυτός είχε αποτέλεσμα η Καβάλα να μπει πιο δυνατά και με μεγαλύτερο ενθουσιασμό, κάτι που της έδωσε το δικαίωμα να βρει χώρους στο γήπεδο και να πιέσει, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή μπροστά από την εστία του Κατσίκα. Στο 20΄ ωστόσο, ο Μπαρέττας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ αιφνιδίασε άπαντες και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Το γκολ λειτούργησε ως “καμπανάκι” για τους “κόκκινους”, που από εκείνο το σημείο και έπειτα πήραν τον έλεγχο του αγώνα, είχαν την κατοχή και προσπάθησαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και στο 25΄ ισοφάρισαν με ωραίο σουτ του Σιόντη έξω από την περιοχή σε 1-1. Στο 33΄ ο Μασκανάκης μετά από ωραία προσπάθεια σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα νέο δικό του σουτ κατέληξε μόλις άουτ. Στο 40΄ ο Μούργος με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τη μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο προπονητής της ομάδας μας άλλαξε όλη την ενδεκάδα, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής και ο Πανσερραϊκός παρουσιάζοντας ένας άκρως επιθετικό πρόσωπο, περιόρισε την Καβάλα σε παθητικό ρόλο και έχοντας στιγμές που κυριολεκτικά… κρυβόταν η μπάλα, κατάφερε μέσα σε ένα 20λεπτο να “καθαρίσει” το ματς πετυχαίνοντας και ένα καλό σκορ. Στο 48΄ ο Ανάκογλου δεχόμενος την ασίστ του Σαϊντ πλάσαρε εύκολα μέσα από την περιοχή για το 1-2 και στο 55΄ οι πρωταγωνιστές άλλαξαν, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στίνα και ασίστ του Ανάκογλου με το τακουνάκι, ο Σαϊντ με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι σκόραρε για το 1-3. Στο 64΄ ήταν η ώρα του Στίνα να βρει δίχτυα με εύκολο πλασέ μέσα από την περιοχή, με την ομάδα μας να συνεχίζει να πιέζει μέχρι το τέλος. Μάλιστα ο νεαρός γκολκίπερ Τσομπανίδης που έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του, ήταν θεατής στο δεύτερο ημίχρονο.

Απόντες από τον φιλικό αγώνα ήταν οι Παπάζογλου και Μυστακίδης που προέρχονται από τραυματισμό και κρίθηκε σκόπιμο να προφυλαχθούν, ο Γιαννίκογλου που αντιμετωπίζει έναν τραυματισμό και ο Ριβάλντο που είναι ανέτοιμος. Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έδωσε διήμερο ρεπό στους ποδοσφαιριστές που θα επιστρέψουν στις προπονήσεις την Τρίτη 13/09.

***Επόμενος φιλικός αγώνας για την ομάδα μας, την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Δ.Ελευθερόπουλος), α΄ ημίχρονο: Κατσίκας, Δεληγιαννίδης, Τσαγκαλίδης, Καρασαλίδης, Δημητρίου, Σιόντης, Νάτσος, Κανίς, Μούργος, Μασκανάκης, Λιούμης

β ημίχρονο: Τσομπανίδης, Ζέρης, Πεταυράκης, Γιανναράκης, Παντεκίδης, Οικονόμου, Καραμπέρης, Ανάκογλου, Σοφιανός, Στίνα, Σαϊντ